O NAMA
Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS
Međunarodni forum solidarnosti – EMMAUS (MFS-EMMAUS) je domaća, nevladina, humanitarna organizacija koja već preko 25 godina radi na pružanju pomoći svim ranjivim kategorijama stanovništva, sa posebnim fokusom na djecu i mlade, tako ispunjavajući svoju misiju o „kreiranju sredina u kojima će svi – osjećajući se slobodnim i poštovanim – moći udovoljavati svojim potrebama i međusobno se pomagati“.
Udruženje realizira aktivnosti zbrinjavanja i podrške starih i iznemoglih; usluge dnevnih obroka osobama u stanju potrebe; stipendiranje i usluge djeci bez roditeljskog staranja; pružanje usluga dnevnog centra za djecu i internatskog smještaja za djecu u stanju potrebe u ruralnim sredinama; usluge za djecu i mlade sa poteškoćama u razvoju; sprečavanje trgovine ljudima, ilegalnih migracija, rodno zasnovanog nasilja i svih drugih oblika nasilja, posebno nad djecom i mladima u digitalnom okruženju; pružanje smještaja i zaštite za žrtve trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja; usluge humanitarne pomoći za ranjive kategorije migranata i djecu bez pratnje; usluge narodne kuhinje; usluge u zajednici za osobe III životne dobi; usluge u nepogodama i drugim katastrofama, uključujući podršku stanovništvu pogođenom ratom; te druge humanitarne aktivnosti usmjerene prema ranjivim kategorijama stanovništva.
MFS-EMMAUS je jedna od rijetkih organizacija civilnog društva koja ostvaruje ciljeve djelujući u svim programskim segmentima – razvoju politika, unapređenju i izmjenama zakonodavnog okvira, prevenciji i podizanju svijesti, izgradnji kapaciteta roditelja, nastavnog kadra i drugih profesionalaca, edukaciji ciljnih skupina, realizaciji istraživanja u navedenim oblastima djelovanja i zagovaranju.
Sa preko 283 uposlenika, 50 aktivnih volontera i mrežom od pet (5) ureda (Doboj Istok – centralni ured, Sarajevo, Srebrenica, Zvornik i Velika Kladuša), te sa dva (2) certificirana trenera u oblastima sprečavanja trgovine ljudima i nasilja nad djecom u digitalnom okruženju, MFS-EMMAUS djeluje na cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine i predstavlja jednu od najvećih samoodrživih nevladinih organizacija u zemlji i regionu.
Od 2008. godine, MFS-EMMAUS posjeduje i Certifikat ISO 9001:2000, kojim se garantira europski standard kvaliteta usluga koje se pružaju ugroženim kategorijama stanovništva u BiH, što uključuje i djecu kao specifičnu kategoriju.
Ured MFS-EMMAUS u Sarajevu rukovodi Europskim resursnim centrom za sprečavanje trgovine ljudima i srodnih oblika iskorištavanja (EURC), te Centrom za sigurni internet u Bosni i Hercegovini, uspostavljenim na prijedlog Vijeća ministara BiH, po uzoru na europske Centre za sigurni internet koji djeluju na podizanju svijesti i edukaciji djece i mladih u riziku, roditelja, nastavnog kadra i drugih profesionalaca, opće javnosti i drugih digitalnih građana o značaju digitalnih tehnologija i medijske pismenosti u životu mladih danas, ali ujedno o važnosti sigurnog korištenja informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svakodnevnom odrastanju i radu. Centar za sigurni internet ujedno rukovodi SOS linijom za prijavu neprimjerenog sadržaja i drugih oblika zlostavljanja, te besplatnom telefonskom linijom za podršku i savjetovanje žrtava i srodnika. Centar okuplja i skupinu mladih u formi Omladinskog panela, koji aktivno realiziraju vršnjačke edukacije u pomenutoj oblasti širom Bosne i Hercegovine.
Evropski resursni centar za prevenciju trgovine ljudima i drugih oblika eksploatacije – EURC osnovan je u novembru 2013. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina kao odgovor na porast trgovine ljudima u regionu i Evropi, kao i drugih oblika zlostavljanja djece i potrebe za suzbijanjem i sprječavanjem ovih kriminalnih aktivnosti na globalnom nivou. Zamišljen kao centralni istraživački i informativni alat za aktere uključene u borbu protiv fenomena trgovine ljudima, EURC omogućava bolju informisanost o oblicima, uzrocima i promjenama u trendovima trgovine ljudima, profilu žrtava, zakonodavstvu, metodama identifikacije i upućivanja u sistem pomoći, praksi reintegracije, te pruža preventivne i obrazovne resurse, kao što su priručnici i smjernice, statistički podaci kao i najbolja praksa za djelovanje u suzbijanju trgovine ljudima, te informacije u vezi sa drugim oblicima eksploatacije i načinima prevencije. Aktivnosti EURC-a uključuju razmjenu informacija, aktivnosti planiranja, umrežavanje, obuku i izgradnju kapaciteta, razvoj i distribuciju informativnih materijala, radi poboljšanja saradnje sa vladinim, nevladinim, lokalnim i međunarodnim akterima.
Program borbe protiv trgovine ljudima provodimo kroz tri strateška pristupa:
A) PRUŽANJE DIREKTNE ASISTENCIJE ŽRTVAMA I PRETPOSTAVLJENIM ŽRTVAMA TRGOVINE LJUDIMA KROZ RAD SKLONIŠTA
Upravljamo jednim od prvih prihvatnih centara za djecu bez pratnje u migracionim tokovima u Bosni i Hercegovini i jednim od najvećih skloništa za žrtve trgovine ljudima u svijetu. Aktivnosti uključuju pomoć i dobrovoljni povratak ilegalnih migranata; sklonište i direktnu pomoć žrtvama trgovine ljudima, uključujući usluge reintegracije (rehabilitacija, repatrijacija i resocijalizacija) a od oktobra 2008. godine dobiveni sertifikat ISO 9001:2008 potvrđuje kvalitet usluga koje se pružaju ciljnim grupama.
B) JAČANJE REFERALNOG MEHANIZMA ZA ŽRTVE TRGOVINE I UNAPREĐENJE KAPACITETA PROFESIONALACA ZA PRIMJENU PRISTUPA U RADU SA ŽRTVAMA KOJI SE TEMELJI NA INTENZIVNOJ ZAŠTITI LJUDSKIH PRAVA
Kao grupa profesionalaca koja je u direktnom kontaktu sa žrtvama trgovine ljudima imamo blizak uvid u potrebe žrtava trgovine ljudima u procesima postupanja i pružanja pomoći u sistemu upućivanja pa uz pomoć stručnjaka razvijamo i provodimo obuke u svrhu izgradnje kapaciteta za stručnjake iz institucija koje čine državni referalni mehanizam uključujući stručnjake iz snaga za provedbu zakona, pravosuđa, organizacija civilnog društva ali i međunarodnih organizacija aktivnih u borbi protiv trgovine ljudima.
C) ZALAGANJE ZA POBOLJŠANJE ZAŠTITE I POLOŽAJA ŽRTAVA TRGOVINE LJUDIMA
Kontinuirano provodimo kampanje informisanja i podizanja svijesti o problemu trgovine ljudima u svrhu prevencije i kao prvi korak u borbi protiv trgovine ljudima. Zalagački rad provodimo kroz aktivnosti podrške i iniciranja promjena legislative te harmonizacije krivičnih zakona koji tretiraju krivično djelo trgovina ljudima. Član smo Udarne Grupe za borbu protiv trgovine ljudima u BiH , koordinacionih timova za borbu protiv trgovine ljudima tuzlanskog kantona i tima FBIH, Tima za praćenje provođenja Državne strategije za borbu protiv trgovine ljudima, Radne grupe za izradu Državnog akcionog plana o prevenciji zlostavljanja i eksploatacije djece na internetu putem informacionih tehnologija, itd.
Sve aktivnosti, nacionalne i regionalne projekte implementiramo u bliskoj saradnji sa odgovarajućim vladinim institucijama na državnom, entitetskom i lokalnom nivou; partnerima iz civilnog društva te međunarodnim organizacijama i donatorima.
O projektu
Ova web platforma kreirana je u sklopu 42-mjesečnog projekta “Glas organizacija civilnog društva u borbi protiv trgovine ljudima” realiziranog u Bosni i Hercegovini uz podršku Evropske unije. Realizacija projekta je rezultirala izgradnjom kapaciteta organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini za razvoj politika, institucionalni nadzor i zaštitu ljudskih prava Evropske unije i prava žena, posebno žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja. Specično, unaprijeđeni su interni kapaciteti i organizacijska struktura organizacija civilnog društva aktivnih u oblasti sprečavanja trgovine ljudima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, u cilju osiguranja njihove održivosti i finansijske stabilnosti u složenom okruženju u Bosni i Hercegovini.
Projektom je promovirana uloga lokalnih organizacija civilnog društva koje djeluju na zaštiti interesa i prava specifičnih marginalizovanih grupa, posebno organizacije koje se bave suzbijanjem trgovine ljudima i pružanjem podrške žrtvama trgovine ljudima, i značaj tih organizacija u osiguranju demokratije, zaštite ljudskih prava i sloboda, s posebnim naglaskom na unapređenje ljudskih prava i prava žena u Evropskoj uniji, kroz doprinos borbi protiv trgovine ljudima.
Ova inicijativa je ojačala kapacitete organizacija civilnog društva za identifikaciju, direktnu pomoć i zaštitu, praćenje politika i zagovaranje, praćenje tretmana žrtava, upravljanje projektnim ciklusom, primjenu pristupa zasnovanog na ljudskim pravima u tretmanu žrtava, kao i za koordinaciju, saradnju i razmjenu informacija između organizacija civilnog društva putem razvijenog elektronskog web alata, čime je unaprijeđena ukupna razmjena informacija i funkcionisanje Mehanizma upućivanja žrtava (Državnog referalnog mehanizma – DRM) u Bosni i Hercegovini.
Razvoj online medijske platforme i njena povezanost s nadležnim ministarstvima direktno su doprinijeli provedbi Smjernica za podršku EU civilnom društvu u zemljama proširenja 2014–2020, promovišući stvaranje povoljnog okruženja za razvoj civilnog društva, a prije svega jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za vođenje strukturiranog dijaloga s javnim institucijama o zaštiti ljudskih prava žrtava trgovine ljudima i osoba u riziku od trgovine, s posebnim fokusom na prevenciju njihove stigmatizacije i marginalizacije – naročito Roma, koji su često žrtve trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini, sve više u svrhu prisilnog prosjačenja, prisilnih brakova i kućnog ropstva.
U sklopu provedbe aktivnosti izrađen je Izvještaj o praćenju politika (Policy Monitoring Report), koji pruža alate i okvir za buduću održivu primjenu aktivnosti praćenja, usmjerenih na unapređenje podrške i usluga za žrtve u okviru DRM-a. Nadalje, direktno je zbrinuto i podržano 94 žrtve trgovine ljudima, kojima su pružene potrebne usluge rehabilitacije, reintegracije i resocijalizacije, uključujući i prijeko potrebnu pravnu pomoć i zastupanje pred sudom.
Projekat je uključivao značajan broj aktivnosti izgradnje kapaciteta koje su osnažile ciljne grupe – prvenstveno organizacije civilnog društva angažovane na suzbijanju trgovine ljudima i u okviru DRM-a u Bosni i Hercegovini, ali i profesionalce iz državnih institucija – kroz sticanje znanja, kapaciteta i alata potrebnih za efikasniju i djelotvorniju provedbu budućih aktivnosti u oblasti borbe protiv trgovine ljudima u Bosni i Hercegovini. To uključuje bolje prepoznavanje žrtava, pružanje kvalitetnijih usluga žrtvama i preživjelima, zagovaranje zaštite ljudskih prava žrtava, primjenu pristupa zasnovanog na ljudskim pravima i pristupa usmjerenog na žrtve u njihovim aktivnostima, izradi politika, institucionalnom praćenju i zaštiti ljudskih prava EU i prava žena, posebno žrtava trgovine ljudima i rodno zasnovanog nasilja.