Međunarodni izvještaj
GRETA izvještaji su nezamjenjiv alat za osiguranje efektivne i sveobuhvatne i borbe protiv trgovine ljudima u državama članicama Vijeća Europe. Njihova vrijednost leži u stručnosti, dubini analize i usmjerenosti na konkretne preporuke koje doprinose stvarnim promjenama u zakonima i praksi.
GRETA izvještaji Vijeća Europe o trgovini ljudima predstavljaju ključni mehanizam praćenja provođenja Konvencije Vijeća Europe o suzbijanju trgovine ljudima, a njihova važnost ogleda se u sljedećim aspektima:
a) Nezavisna i stručna evaluacija napora država – GRETA (Grupa stručnjaka za borbu protiv trgovine ljudima) je nezavisno tijelo sastavljeno od međunarodnih stručnjaka. Njeni izvještaji predstavljaju objektivnu i stručnu procjenu napora koje države poduzimaju u borbi protiv trgovine ljudima, temeljenu na posjetama zemlji, analizi dokumenata i konsultacijama s vladinim i nevladinim akterima.
b) Fokus na zaštitu ljudskih prava žrtava – za razliku od nekih drugih međunarodnih izvještaja koji daju veći akcenat na kazneni progon počinitelja, GRETA izvještaji stavljaju žrtvu u centar pažnje. Oni posebno naglašavaju pravo žrtava na zaštitu, pomoć i oporavak, zabranu viktimizacije i kriminalizacije žrtava, pristup pravdi i kompenzaciji.
c) Detaljne preporuke za unapređenje Sistema – GRETA izvještaji ne ostaju na opštoj kritici – oni sadrže precizne preporuke za unapređenje zakonodavstva, institucionalne prakse i međuresorne saradnje. Na taj način, države članice dobijaju konkretne smjernice koje mogu koristiti za reforme.
d) Podsticanje političke volje i odgovornosti – objavljivanje GRETA izvještaja vrši pritisak na vlade da odgovorno i transparentno pristupaju ovom problemu. Budući da su izvještaji javni i dostupni međunarodnoj zajednici, medijima i civilnom društvu, oni povećavaju odgovornost vlasti, jačaju demokratski nadzor, i potiču angažman javnosti.
e) Uključivanje civilnog društva i relevantnih aktera – GRETA u svojoj evaluaciji aktivno uključuje nevladine organizacije, sindikate, novinare, akademsku zajednicu i druge aktere, čime osigurava širu perspektivu problema, osnažuje ulogu civilnog društva, podstiče dijalog između sektora.
f) Doprinos harmonizaciji i unaprjeđenju evropskih standard – GRETA izvještaji promiču usvajanje i implementaciju jedinstvenih standarda borbe protiv trgovine ljudima širom Evrope, posebno u kontekstu slobode kretanja, prekograničnog kriminala, migracija i ranjivosti.
g) Praćenje napretka i održavanje kontinuiteta – Države se ocjenjuju periodično (svakih nekoliko godina), što omogućava kontinuirano praćenje napretka, mjerenje učinka reformi, i jačanje institucionalne memorije i odgovornosti.
https://www.coe.int/en/web/anti-human-trafficking/country-reports-and-evaluation-rounds
Izvještaji o trgovini ljudima koje objavljuje američki State Department – poznati kao TIP izvještaji (engl. Trafficking in Persons Report) – predstavljaju najopsežniju globalnu procjenu napora vlada širom svijeta u borbi protiv trgovine ljudima. TIP izvještaji predstavljaju moćan alat za promicanje ljudskih prava, međunarodnih standarda i borbe protiv jedne od najsurovijih formi modernog ropstva – trgovine ljudima. Njihova važnost leži u sposobnosti da potaknu stvarne promjene na nacionalnom i globalnom nivou.
TIP izvještaji služe kao sredstvo međunarodnog pritiska na vlade da prepoznaju, spriječe i kazne trgovinu ljudima. Države se rangiraju po sistemu razina (Tier 1 do Tier 3), što jasno pokazuje koliko njihovi napori odgovaraju minimalnim standardima za suzbijanje trgovine ljudima. Zemlje na nižim razinama mogu se suočiti s posljedicama, uključujući ograničenja u pristupu pomoći SAD-a, što stvara dodatni pritisak da unaprijede politike i praksu.
Izvještaji pružaju detaljne analize zakonodavnog okvira, institucionalnih kapaciteta, mehanizama zaštite žrtava i kaznenog progona trgovaca ljudima. Na taj način, oni pomažu vladama i civilnom društvu da: identifikuju slabosti u sistemu, razviju ciljana rješenja, poboljšaju saradnju između institucija.
Ovi izvještaji podižu svijest javnosti o razmjerama i oblicima trgovine ljudima u konkretnim državama, uključujući eksploataciju žena, djece i ranjivih grupa. Objavljivanjem činjenica, priča žrtava i institucionalnih odgovora, TIP izvještaji doprinose većoj vidljivosti problema, potiču javne rasprave i reformske procese, i ohrabruju žrtve da potraže pomoć.
Zemlje koje žele napredovati na ljestvici TIP izvještaja često uvode nove zakone, poboljšavaju zaštitu žrtava, osnažuju institucije za borbu protiv trgovine ljudima i jačaju međusektorsku saradnju, upravo motivisane sadržajem izvještaja.
https://www.state.gov/reports-office-to-monitor-and-combat-trafficking-in-persons/